Імпорт електричної енергії: виклики та перспективи

Імпорт електроенергії

Сьогодні імпорт електроенергії є важливим компонентом забезпечення стабільності енергосистеми України. У зв’язку з військовою агресією рф, значна частина (понад 70%) енергетичної інфраструктури країни була пошкоджена або знищена, що призвело до дефіциту генеруючих потужностей. Крім того, влітку помітно зростає споживання електроенергії у зв’язку з використанням кліматичного обладнання. Щоб подолати дефіцит, енергетики змушені застосовувати 2 шляхи: перший – застосування графіків вимкнень, другий – нарощення імпорту.

У чому переваги використання імпортованої електричної енергії?

Для держави імпорт електроенергії з країн ЄС допомагає зменшити загальний дефіцит в енергосистемі, наблизити рівень генеруючих потужностей до необхідного рівня споживання, забезпечити функціонування пошкодженої інфраструктури, надати альтернативну можливість підприємствам працювати в звичному режимі.

Під час дефіциту електроенергії підприємства стикаються з низкою викликів, які можуть спричинити графіки вимкнень (збільшення витрат на придбання додаткових джерел живлення, втрата часового ресурсу через перемикання черг, як наслідок – зменшення обсягів виробітку продукції та призупинення виробничих процесів).  

Оптимальним рішенням є використання імпорту, який надає такі переваги:

- безперебійне постачання;

- можливість уникнення планових відключень за графіками;

- зменшення виробничих збитків, спричинених графіками вимкнень.

Які обсяги електроенергії Україна може імпортувати?

Зараз пропускна спроможність імпорту електроенергії в Україну з країн ЄС становить до 1,700 МВт-год одночасно. Основними країнами-постачальниками є Румунія, Словаччина, Польща, Угорщина та Молдова. У Міненерго повідомляють, що наразі ведуться переговори для підвищення цієї пропускної спроможності до 2,200 МВт-год, а в перспективі – до 2,400 МВт-год. Це покращило б ситуацію з енергозабезпеченням, особливо враховуючи втрати генеруючих потужностей через ракетні обстріли у розмірі 8,000 МВт.

За прогнозами експертів, до кінця 2024 року попит на імпортовану електричну енергію значно перевищить можливість імпорту, тому для імпортерів важливо законтрактуватися завчасно.

Які вимоги? Чи кожне підприємство може використовувати імпортований ресурс?

Клієнти, які отримують імпортовану електроенергію, повинні відповідати певним вимогам для забезпечення ефективного та надійного постачання. Об’єкти споживача повинні бути технічно готовими до прийому імпортованої електроенергії. Вони стосуються відповідності мережевим та інфраструктурним стандартам:

- наявність автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ);

- технічна можливість Обленерго не застосовувати графіки погодинного відключення/обмеження електроенергії до таких об’єктів (наявність окремого фідера).

Також важливо враховувати, наскільки енергоємним є підприємство, чи застосовуються під час вимкнень альтернативні джерела живлення, чи вплине імпорт на кінцеву вартість продукту бізнесу та слідкувати за тим, щоб використати 80% імпорту, адже ресурс закуповується наперед.  

Крім того, через обмежену пропускну спроможність та особливі технічні вимоги, кількість підприємств, які можуть скористатися пропозицією імпорту, наразі обмежена.

Наскільки відрізняється вартість імпортованої електроенергії від звичайної?  

Дефіцит в енергосистемі та завдання збитків критичній інфраструктурі енергетики призвели до зростання цін на електроенергію для населення та бізнесу в Україні. Це змусило багато підприємств шукати шляхи оптимізації споживання. У Європі ж ціна ресурсу коливається в межах ринкових умов, з урахуванням сезонних змін та попиту. Наприклад, станом на 25 червня середньозважена вартість електричної енергії на РДН в Україні становила 127,99 € за МВт-год, у той час ціна на РДН Словаччини – 168,63 € за МВт-год. Для порівняння, попереднього місяця вартість становила 87,99 € за МВт-год і 71,05 € за МВт-год відповідно.

Імпортована електроенергія дорожча, ніж українська. Це пов’язано з тим, що вартість повинна включати середньозважену ціну закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» країни-експортера та тариф на її послуги, ціну доступу до міжнародного перетину, плату за периметр (компенсація операторам систем передачі країн ЄС витрат), акцизний і митний збір, тарифи на послуги з передачі та розподілу електроенергії, операційні витрати постачальника. Проте, якщо порівнювати з вартістю електроенергії для бізнесу в Україні, то різниця складатиме приблизно 1000 грн за МВт-год або 1 грн за КВт-год, тобто коштуватиме 10-11 грн за КВт-год, у той час, як при використанні генератора вартість становитиме 15 грн за КВт-год.

З якими труднощами стикнулися постачальники при формуванні комерційної пропозиції імпорту?

Для того, щоб почати співпрацю з клієнтами з постачання імпортованої електроенергїі, постачальнику необхідно виконати ряд умов: регуляторних, договірних, фінансових, технічних. Вони включають розробку проєкту договору на постачання з урахуванням усіх супутніх нюансів, отримання необхідних дозволів і супровідних документів (наприклад, тих, що стосуються розмитнення товару), налаштування внутрішніх процесів на підприємстві, підбір кадрів для реалізації послуги.    

Імпорт від PRET

Наразі ТОВ «ПРЕТ СЕРВІС ЕНЕРГОЗМІН» пройдено всі необхідні процедури для здійснення комерційного імпорту електричної енергії з Європи та розпочато співпрацю з клієнтами в межах Івано-Франківської області. Ціна імпортованої електроенергії для споживача складається з вартості електричної енергії на ринку «на добу наперед» Словаччини (https://www.okte.sk/en/short-term-market/published-information-of-dam/day-ahead-detailed-overview/) та витрат на її доставку.

У випадку Вашого зацікавлення в постачанні імпортованої електричної енергії та за більш детальною інформацією звертайтеся за номером +380 50 433 25 75 або заповнюйте заявку на сайті pret.org.ua