Механізм самовиробництва та набуття статусу активного споживача: майбутнє «зеленого тарифу»

Активний споживач

В умовах війни склалася ситуація, яка поставила низку викликів перед енергетичним сектором. Роль класичного постачальника дещо змістила свої акценти, натомість вимагає від гравців ринку енергоефективних заходів, що гарантуватимуть сталий розвиток і безперебійне функціонування енергетики під час воєнного стану. Для цього постачальники спрямовують свої зусилля на те, щоб максимально адаптувати послуги з енергопостачання під потреби клієнтів і актуальні виклики.

Серед таких тенденцій сьогодні чільне місце займає питання «зеленої» трансформації. Ухвалений закон«Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої»трансформації енергетичної системи України» став сучасною альтернативою«зеленому тарифу».  Закон не акцентує на«зеленому» тарифі як способі підтримки виробників із ВДЕ, а навпаки, завдяки ньому впроваджуються багато механізмів для сприяння роботи виробників на вільному ринку, до чого і рухається галузь. Він містить чимало позитивних моментів,на які вже давно чекав ринок, незважаючи на окремі суперечливі нормативно-правові рішення.

Проте, як енергетичні компанії рухаються в напрямку «зеленої» трансформації, розповів директор ТОВ«ПРЕТ СЕРВІС ЕНЕРГОЗМІН» Роман Юринець.

На стадії розгляду та затвердження закону представники ТОВ «ПРЕТ СЕРВІС ЕНЕРГОЗМІН» брали активну участь у нарадах, обговореннях і внесенні змін до законодавчих норм. Компанія отримувала чимало звернень від споживачів щодо реалізації проектів забезпечення підприємств власними генеруючими потужностями, а також спрощеного механізму реалізації надлишків згенерованої е/е.

Найдовшою після підписання закону була процедура прийняття під законних актів, яка дала б можливість запустити процес набуття статусу Активного споживача. В тісній співпраці з НКРЕКП, ОСР та НЕК «Укренерго» нашій компанії вдалося розпочати роботу з укладання договірних відносин з активними споживачами з лютого 2024 року.

Сьогодні у портфелі нашого підприємства є більше десятка споживачів, яким уже здійснено нарахування за механізмом самовиробництва.  Кожен споживач має право встановити в рамках дозволеної до споживання потужності генеруючу установку та користуватись нею для покриття власних потреб в електроенергії з можливістю відпуску надлишку в мережу.Тільки за 2 місяці роботи придбано більше 30 тис. кВт.год е/е,виробленої з альтернативних джерел і обсяги будуть збільшуватись, оскільки загальна потужність генеруючих установок активних споживачів СЕЗ більше 1 МВт.

Зі збільшенням сонячної генерації збільшується кількість звернень потенційних активних споживачів для консультацій щодо роботи ринку електроенергії та кроків, які потрібно зробити, щоб стати активним споживачем. Згідно з аналітикою PRET,ближчим часом потенційно 24 клієнти ще стануть активними споживачами, біля 10 клієнтських запитів відхилено через необхідність зміни системи оподаткування.

Серед основних вимог до активних споживачів є такі: споживає і виробляє електричну енергію та/або, здійснює діяльність із зберігання енергії, продає надлишки виробленої та/або збереженої електричної енергії, бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом відповідно до вимог закону. Умовою для активних споживачів є те, що перелічені вище види діяльності не є професійною та/або господарською діяльністю. Активний споживач не є стороною,відповідальною за небаланси.

Багатьох цікавлять можливості, які дає нове законодавство у розвитку систем зберігання електричної енергії, отримання гарантій походження, можливості створення агрегованих груп. Завдяки укладенню договору за механізмом самовиробництва, залежно від потужності СЕС та споживання, можна економити до 40% витрат на електроенергію за рік. Зараз економія енергоресурсів– це одне із надважливих завдань. Масові атаки на енергооб’єкти прискорили темпи розвитку та попит на енергонезалежність; заохочення встановлення генеруючих установок ВДЕу довгостроковій перспективі дозволить уникнути значних витрат на енергоресурси; зростання інвестицій у «зелену» енергетику, стимулювання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел та тенденція до зменшення залежності від вугільних палив є ключовими факторами, які визначають майбутні стратегії у галузі енергетики.

Часто клієнти кажуть, що хочуть встановити СЕС,описують своє становище, запитують як їм діяти далі і хто з цим може допомогти.У нас є відділ, який займається опрацюванням запитів активних споживачів,розрахунками окупності встановлення СЕС та підписанням договорів. Ми дуже лояльно ставимося до активних споживачів, допомагаємо із встановленням сонячних станцій через надійних партнерів, здійснюємо документальний супровід при робот із оператором системи розподілу. Для цього активно співпрацюємо з підрядниками –компаніями, що займаються монтажем і встановленням сонячних станцій, щоб наші клієнти отримували максимально якісний і повноцінний рівень сервісу.

Якщо ми знаємо погодинне споживання клієнта, за рік розраховуємо прогнозовані платіжки за спожиту і генеровану електроенергію, щоб клієнт був забезпечений гарантованим викупом згенерованого ресурсу. Для спрощення процедури укладення договорів за механізмом самовиробництва ПРЕТ СЕЗ розроблено комерційну пропозицію. Її розміщено на сайті pret.org.ua, тож кожен охочий може з нею ознайомитися.